wtorek, 24 września 2013

TherMark i CerMark - chemia do znakowania

W poprzednim temacie mowa była o aluminium przeznaczonym do bezpośredniego grawerowania / znakowania laserem CO2. Ten temat będzie ogólnie o znakowaniu metali laserem CO2 z pomocą specjalnych środków chemicznych umożliwiających wykonanie takiego znakowania.

Wiemy już, że nie ma możliwości bezpośredniego znakowania jakiegokolwiek metalu laserem CO2.
Aby uzyskać znakowanie ma metalu, potrzeby jest środek chemiczny o nazwie TherMark lub CerMark.
Zasadniczo jest to ten sam środek pochodzący od tego samego producenta, ale sprzedawany jest pod różnymi nazwami.

 


Dzięki tym środkom chemicznym można znakować takie materiały jak:
stal nierdzewna, stal chromowana (niklowana), stal hartowana, stal ocynkowana, powierzchnie złocone, srebrzone, chromowane, mosiądz, aluminium, tytan, miedź, cynk.

Znakowanie przebiega zasadniczo w trzech etapach.
  1. aplikacja środka na przedmiot
  2. proces znakowania przez laser
  3. czyszczenie pozostałości środka
1.
Środek występuje w postaci pasty, aerozolu (spray) i taśmy.
W pierwszej kolejności, miejsce na przedmiocie, na którym będzie wykonane znakowanie, należy odtłuścić. W zależności od postaci tego środka i przedmiotu do znakowania, należy pamiętać o równomiernym nałożeniu warstwy. Środek w postaci taśmy bardzo ułatwia pracę, bo wystarczy przykleić docięty kawałek i można już grawerować. Środek w postaci sprayu nadaje się do pokrywania dużych powierzchni, ale trzeba starannie go nałożyć, aby warstwa była wszędzie tej samej grubości. Pasta idealnie nadaje się do nanoszenia pędzelkiem na małe elementy i także trzeba ją równomiernie nałożyć.

Po nałożeniu środka należy poczekać na jego wyschnięcie, można pomóc sobie suszarką, do momentu uzyskania całkowicie jasno szarej, suchej powierzchni.

Jakość znakowania zależy od grubości i równości nałożonego środka. Tu sprawdza się zasada, że im cieńsza warstwa, tym lepsze znakowanie. Aby łatwiej aplikować pastę na przedmiocie, można ją lekko rozcieńczyć alkoholem, np. denaturatem (szybsze schnięcie) lub wodą.

2.
Producent sugeruje różne parametry znakowania dla różnych metali.
Pod linkiem znajdują się sugerowane ustawienia lasera dla środka
TherMark - LMM14  lub  CerMark - LM6000

Ważne!

Wartości mocy - Power (W) - przedstawione są w Watach, a nie w procentach (%).
Należy je przeliczyć. Dla naszego lasera z tubą o mocy np. 30 W, wartość w tabelce
"Power (W) = 30" oznacza 100% mocy

Wartości prędkości - Speed (in/sec) - przedstawione są w calach na sekundę, a nie w procentach (%).
Dla lasera SP100 standardowa maksymalna prędkość grawerowania to 180 cm/s co stanowi 100%.
Należy wartości przeliczyć z cal/s na cm/s i przekształcić w procenty
Np. w tabelce "Speed (in/sec) = 77"
77 : 2.54 = 30.3 cm/s  = ok. 17 % prędkości z 180 cm/s

Te parametry stanowią jedynie wskazanie szacunkowych wartości, od których należy rozpocząć dostrajanie parametrów pod własny laser.

3.
Po wykonaniu znakowania, przedmiot należy wyczyścić z pozostałości środka, który nie był poddawany obróbce. Najlepiej środek zmyć lekkim roztworem wody z mydłem. Środek bez problemu zmywa się z powierzchni materiału i zostaje tylko to co było znakowane. Jeśli nie można znakowanego przedmiotu zbyt mocno zmoczyć, najlepiej wyczyścić go wilgotną gąbką lub bawełnianą ściereczką, aż do całkowitego usunięcia pasty.


Znakowanie przedmiotu z pomocą tych środków jest bardzo trwałe. Podczas znakowania środek zespala się z metalem i utwardza na powierzchni dając czarny, wyraźny znak. Kolor znakowania w głównej mierze zależy od rodzaju metalu i ilości nałożonego środka. Znakowanie wychodzi w kolorze od czarnego do szarego (grafitowego). Znakowanie jest bardzo trudne do usunięcia, jedynie przez zeszlifowanie powierzchni metalu papierem ściernym. Więcej informacji na temat tych środków, znajdziecie na stronie producenta.

Podsumowując, znakowanie tą metodą, umożliwia wykorzystanie lasera CO2 do zadań, które jak by się wydawało, możliwe są do wykonania tylko przez lasery YAG i Fiber. Efekt znakowania jest podobny
- zaczernione znaki, ale nie jest taki sam. Jest to jedynie efekt powierzchniowy nie ingerujący w strukturę metalu. Trwałość i jakość znakowania, możliwości znakowania wielu innych metali oraz prostota samego procesu znakowania w przypadku laserów YAG i Fiber nie jest możliwa do wykonania na laserach CO2
z pomocą środków chemicznych.

 

(Post powstał w oparciu o doświadczenie i pomoc firmy ALG - Leszek Wojtaś).

Brak komentarzy:

Prześlij komentarz

Uwaga: tylko uczestnik tego bloga może przesyłać komentarze.